Rucka mākslas rezidenču centrs 2013. gadā izveidoja dokumentālā kino režisors un fotogrāfs Kaspars Goba un producente Ieva Ūbele. Centrs ir daļa no Ruckas mākslas fonda (iepriekš – nodibinājums Elm Media), kas dibināts 2007. gadā ar mērķi piesaistīt sabiedrības uzmanību nozīmīgu vides un sociālo jautājumu risināšanai  ar dokumentālā kino un foto projektu palīdzību. 2012. gadā fonda komanda nolēma pārcelties no Rīgas uz Cēsīm un savas vietas meklējumos nonāca pie pašvaldības īpašumā esošās Ruckas muižas, kas gandrīz 10 gadus bija stāvējusi tukša. Mēs pirmo reizi atbraucām uz Rucku skaistā rudens dienā un vieta mūs pilnībā apbūra, taču bija skaidrs, ka tā ir par lielu mūsu vajadzībām. Tomēr mums radās ideja, ka muiža varētu pārtapt par lielisku vietu māksliniekiem.  

Sešus mēnešus vēlāk mēs prezentējām Ruckas mākslas rezidenču centra attīstības stratēģiju Cēsu novada pašvaldībai, 2013. gada vasarā noslēdzām līgumu ar pašvaldību un gadu vēlāk, 2014. gada jūnijā Ruckā notika pirmais pasākums – Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vasaras skola. Kopš tā laika Rucka ir uzņēmusi vizuālās komunikācijas studentus, filmu režisorus, producentus un operators, fotogrāfus un antropologus. 2016. gadā mēs izsludinājām pirmo uzsaukumu rezidentiem un saņēmām 250 pieteikumus no vairāk nekā 50 valstīm. Tajā pašā gadā ASV Format Magazine nosauca Rucku par vienu no pasaules desmit labākajām rezidencēm fotogrāfiem.

Rezidenču centrā mēs mēģināt radīt tikšanās vietu dažādu jomu māksliniekiem, kurā viņi varētu radīt starpdisciplinārus darbus, kas saistīti ar sociāli aktuālām un vides tēmām. Savā darbībā cenšamies ievērot bezatkritumu dzīvesveida principus, iesaistīt vietējo kopienu gan darbā ar māksliniekiem, gan citās centra organizētās norisēs. 

Pavasarī centrā notiek individuālās mākslinieku rezidences, bet vasarā – dažādu jomu vasaras skolas, darbnīcas un semināri. Rudens un ziemas sezonu veltām izglītojošu pasākumu organizēšanai un jaunu projektu attīstīšanai.